Bir kızamık aşı almak için çok geç mi?

Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut kızamık salgını atlanır aşıların tehlikeleri vurgulanmış olup, bazı insanlar şimdi aşı almak için çok geç olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Cevap hayır.

Bir yetişkin ya da çocuk MMR [kızamık, kabakulak ve kızamıkçık] aşısı olmasaydı, “çok geç, değil” Dr Ambreen Halil, New York Staten Island Üniversitesi Hastanesi’nde bulaşıcı bir hastalık uzmanı dedi.

Eğer atış aldıysanız Peki, ne bilmiyorum? “Bu bir hatırlamıyorum yoksa, yine bir MMR aşısı almak daha iyidir,” Halil ekledi. [Kızamık Salgını, Kızamık Aşısı: En Yanıtlanmış Sorular]

Mevcut ABD kızamık salgını 14 eyalette en az 102 kişiyi enfekte olan ve en az hastalığa karşı aşı değil bazı insanlar kısmen neden olduğu düşünülmektedir.

Kimler aşı olmalı?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), onlar ya aşılanmış veya MMR aşısı karşı korur üç hastalık vardı edilmiş olduğunu göstermektedir sürece 1956 sonrası doğmuş yetişkinler, aşının en az bir doz olsun önerir. 1957 öncesinde doğanlar ömür boyu bağışıklık kazandıran kızamık, vardı varsayılmaktadır.

Yaş 12 ila 15 ay ilki, onlar 4 ve 6 yaş arasındaki ikinci bir: Çocuklar aşı iki doz almalısınız. Ikinci doz, en az 28 gün, ilk dozdan sonraki olduğu sürece, daha önce verilebilir. CDC göre her üç virüs bağışıklık geliştirecek MMR tek doz alan kişiler fazla yüzde 95.

Aşılama için CDC tavsiye yaş daha yaşlı ve onların çekim aşı almalısınız almamış çocuklar, dedi Dr Jennifer Çakmak-Fisher, New York NYU Langone Tıp Merkezi’nde bir pediatrik enfeksiyon hastalıkları uzmanı-.

Eğer maruz kalma üç gün içinde aşı Aslında, şu anda kızamık olan birisi maruz olsanız bile, korumalı olabilir, Çakmak-Fisher Canlı Bilimi söyledi.

MMR aşısı olmamalıdır sadece insanlar 12 aylıktan küçük bebekler, hamile kadınlar, (örneğin kanser veya AIDS olanlar gibi) bağışıklık sistemi olan insanlar, ya da aşı alerjisi olanlardır, dedi.

Neden aşı?

Bu o sağlık nedenlerinden ötürü aşı olamaz toplum içinde birey değil, aynı zamanda insanları değil, sadece korur çünkü Aşılama önemlidir. İnsanlar aşı değil seçtiğinizde, onlar bebekler koyarak konum ve çok hasta olanlar risk altındadır aşı almak için, Çakmak-Fisher dedi.

MMR aşısı “, kesinlikle güvenli” olduğunu ve dünyada milyonlarca insana verilmiştir, Çakmak-Fisher dedi. “Otizm ile hiçbir ilişkisi yoktur; insanların yüz binlerce çalışılmıştır.”

1.000.000 olguda az birinde, aşı ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Daha yaygın reaksiyonlar CDC göre, ateş, hafif kızarıklık veya yanak veya boyun bezlerinin şişmesi içerir.

Ama kızamık sözleşme çok daha kötü olabilir.

Dünya çapında “aşı önce, kızamık nedeniyle yılda 2,6 milyon ölüm vardı”, Çakmak-Fisher dedi. Kızamık, ya da günde yaklaşık 440 ölümlerin “2013 yılında, küresel 146.000 ölüm vardı”, diye ekledi.

Geçen yılki Ebola salgını medya ilgisini büyük bir miktar var, ama Ebola alma şansı son derece nadirdir. “Ebola en bir köpekbalığı ısırığı gibi,” Çakmak-Fisher dedi. Buna karşılık, kızamık “, son derece bulaşıcı” henüz tamamen önlenebilir.

“Hiç kimse kızamık sahip olması,” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın