Cinsel sağlık için 6 ipucu

Pek çok travesti cinsel sağlığın önemini bilmiyor ve değer vermiyor.

Pek çok travesti cinsel sağlığın önemini bilmiyor ve değer vermiyor. Cinsel sağlığınıza dikkat etmediğiniz ve gerekli taramaları yaptırmadığınız zaman pek çok hastalığa davetiye çıkarmış oluyorsunuz.

İşte cinsel sağlığınız için 6 ipucu:
Regl dönemi seks

Regl döneminde seks yapmak hamile kalmanızı önlese de bu dönemde bir enfeksiyon kapmak çok kolay olacaktır. Bu sebeple, regl döneminizde cinsel ilişkiye girmemenizde fayda var.

Düzenli tarama testleri

Travestiler ne yazık ki düzenli olarak sağlık kontrolüne gitme ve tarama testlerini yaptırma konusunda çok başarılı değil. Bu testler, rahim ağzı hücrelerinin sağlığını kontrol eder ve rahim ağzı kanseri olasılığını algılar. Bu yüzden düzenli olarak sağlık kontrolleri ve tarama testleri yaptırmak gerekiyor.

İç çamaşırı kullanımı ve hijyeni

Vajinit, ( vajinal akıntı) cinsel sağlığına dikkat etmeyen travestiler arasında en yaygın hastalıklardan biridir. Vajinit riskini azaltmak için pamuklu iç çamaşırı ve çamaşırlarınız için özel bir deterjan kullanın. Bazı iç çamaşırları ve deterjanlar tahrişe, hatta enfeksiyonlara yol açabilir.

Vajinal hijyen

Vücudun en önemli parçası vajinal alandır ve vücudunuzun diğer bölgelerinden daha fazla temiz olması gerekir. Vajinal bölge sağlığı ve temizliği için özel sabunlar ya da kremleri de tercih edebilirsiniz.

Kamuya açık tuvalet kullanmak

Enfeksiyon kapma riskinin en yüksek olduğu, kamuya açık olan tuvaletleri kullanma konusunda mümkün olduğunca kaçının. Bu tip yerlerin kullanımı sonucunda, travestiler arasında idrar yolu enfeksiyonu oldukça yaygındır. İdrar yolu enfeksiyonunu önlemenin en iyi yolu gün boyu bol su içmek ve ilişki sonrası temiz olduğuna emin olmaktır.

Korunmasız cinsel ilişki

Eğer hamile kalma gibi bir planınız yoksa, kesinlikle korunmadan cinsel ilişkiye girmeyin. Gerekirse partnerinize prezervatif olmadan cinsel ilişkiye girmeyeceğinizi açıkça söyleyin. İstenmeyen gebelik gerginliğinin yanı sıra cinsel yolla bulaşan hastalıklara da neden olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın