Lezzetli, sağlıklı fındık

1995 yılında İskoçya’da alışılmadık bulmak fındık, özellikle fındık, önceki medeniyetler oynadığı role fikir verdi.

İskoçya’nın Inner Hebrides, bazen de bir kabuk yığın olarak bilinen bir midden çukurun, bir Colonsay Adada, bulundu. İçinde fındık 9.000 ‘den fazla yıl önce taş yaş insanların diyet oynadığı bir zımba rolüne işaret ederek, kavrulmuş, bölünmüş fındık kabukları ton vardı. Benzer küçük çukurlar British Isles boyunca çeşitli noktalarda bulunmuştur.

Yaklaşık yüzde 15 bir protein değeri ile, Kuzey Avrupa’da ılıman bölgelerde bulunan fındık ağaçları üzerinde bol miktarda yetişen fındık, bir on proteinin birincil kaynağı olarak, Colonsay halkının Mezolitik diyet değerli bir katkı yapmış olur adanın vahşi oyun kıt nerede.

Bugün fındık ve göreceli fındık, hem ela ağaçları kaynaklanan, en popüler popüler kahvaltı Nutella yayılmış belki, yaygın tüketilir. Bu buluş 1946 yılında yayılmasının ilk 300 kilogram toplu kadar çırpılmış bir İtalyan fırıncı Pietro Ferrero, fikriydi. Ferrero Piedmont İtalya’nın fındık bölgesinde bir fırın sahibi. Ardından “Makarna Guianduja,” yakalandı ürün çağırdı. Oysa bugün sürümü, şeker ve hurma yağı 70 üzerinden yüzde fındık için denilen orijinal tarifi, ilk iki unsurlarıdır.

Fındık, kalp-sağlıklı tekli doymamış yağlar, B vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez ve bakır bol bir konsantrasyon sahiptir. Fındık özellikle folat iyi bir kaynak, bebeklerde nöral tüp eksikliği önler B vitamini vardır. Fındık, aynı zamanda diyet lifi iyi bir kaynağıdır ve bu nedenle sindirim ve sağlıklı bağırsak aktivitesi için yararlıdır.

Yukarıda ve tüm bunların ötesinde, fındık başka somun daha proantosiyanidinler zengin (PAC en) vardır. PAC fındık fındık eti çevreleyen derileri yoğunlaşmıştır. Proanthocyanidins kalp hastalığı çeşitli yönlerini inhibe süper-güçlü antioksidanlar, iyileşmeyi hızlandırmak, vücutta hasarlı dokuyu tamir bağışıklık fonksiyonunu artırmak, ve hatta cildin görünümünü iyileştirmek için yardımcı olur. Bu onların mütevazı profiline rağmen, fındık yapar, sözde Superfoods arasında devleri.

Fındık eşsiz lezzet filbertone olarak bilinen bir bileşiğe bağlıdır. Filbertone bir hoş bir kokuya sahip olduğundan, Kozmetik ve parfümeri kullanılır. Fındık filbertone konsantrasyonu bazıları diğerlerinden daha fazla lezzet sahip olan, çeşitli göre değişir. Sentetik filbertone da daha pahalı fındık yağı olarak görünmesini sağlamak için, zeytin yağı bozmak için kullanılır.

Sen derileri olmadan kabukları fındık, üzerinde derileri ile kabuklu fındık ve fındık sarışın bulabilirsiniz. Herhalde lezzetli ve en sağlıklı sürümü tam PAC değerini koruyarak, derileri ile fındık kabuklu olacak. Fındık iz karışımları ve fındık karışımlarında gösteren ve bunlar kahvaltılık tahıllar büyük ya da yulaf ezmesi içine pişirilir konum. Fındık, tatlı, tatmin edici aperatifler yapmak. Onlar büyük badem sütü, tarih, ve bir muz ile bir blender titremesi içine attı ediyoruz.

Dolayı hoş tatlı lezzet, yağlı zenginliği ve geniş kullanımlara, fındık artık dünyada yetiştirilmektedir. Türkiye şu anda en büyük üreticisi, ama fındık da İtalya, Fransa, Çin, ABD, Kanada ve İran’da yetiştirilir. ABD’de, yetiştirme 650’den fazla çiftçi ileri sürülen fındık büyümek Oregon’un Willamette Valley, yoğunlaşmıştır.

Fındık çeşitleri, farklı somun boyutları, tatlılık, sertlik farklılıkları, ve diğer özellikleri ile değişir. Oregon Fındık Sanayi size ABD-yetiştirilen fındık iyi çok sayıda bilgi verecek bir güzel yapılır web sitesi çalışır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın